Úspěchy českého minigolfu na mezinárodní scéně

Jak již bylo ve stručné historii zmíněno, hned při druhé účasti našich minigolfistů na Mistrovství Evropy, dosáhli naši sportovci na medailové úspěchy. Pojďme si připomenout ještě některé další:

Europa Cup

V roce 1996 se tento turnaj koná na hřišti v Bystřici pod Hostýnem. Znalost domácího hřiště se stává základem pro vítězství domácího družstva žen. Úspěch na tomto turnaji ještě umocňuje mužský tým SKDG Chomutov, který končí na druhém místě.

Další výrazné úspěchy se pak datují do nedávných let. V roce 2010 se tento turnaj koná na velmi obtížném filcgolfovém hřišti ve Vídni a tým žen MGC ’90 Brno získává pro tým z ČR opět nejcennější medaili. O rok později si z italského městečka Vergiate přiváží pohár za 3. místo ženský tým 1.DGC Bystřice pod Hostýnem a v roce 2012 se daří v portugalské Vizele navázat na tyto úspěchy i mužskému týmu, kdy SK Tempo Praha končí po napínavém souboji na bronzové příčce. Ač je EuropaCup výhradně týmovou soutěží, na posledně zmiňovaném turnaji ve Vizele se hráči Karlu Molnárovi ml. daří zapsat do historie minigolfu, neboť zahraje v průběhu turnaje několik nových světových rekordů na hřišti s betonovým povrchem.

V roce 2013 se pořádání tohoto turnaje vrací do Česka, konkrétně do Holešova a "domácí" prostředí využívá český mistr SK Tempo Praha k obhajobě bronzových medailí. I v roce 2014 se v německém městečku Schriesheim prosazuje český tým, tentokráte ženský. Tým MGC '90 Brno získává stříbrné madaile až po rozstřelu na dodatečné jamce. Ani mužský tým českého mistra MGC Olomouc není daleko od zisku cenného kovu a končí na 4.místě. A zde je opět třeba vyzdvihnout výkon hráče Pavla Gerži, který podal ze všech hráčů nejlepší výkon s průměrem 18,9 na kolo.

Mistrovství Evropy, Mistrovství světa – juniorská kategorie

V této kategorii zaznamenal český minigolf nejvíce svých úspěchů. Poprvé jsme se dočkali medailí z Mistrovství Evropy v roce 1992, kdy znalost domácího hřiště v Olomouci, využili chlapecké i dívčí družstvo k zisku stříbrných medailí. Úspěšná éra českého juniorského minigolfu však začíná v roce 1999. Dívčí tým získává v Košicích bronzové medaile a tento úspěch dokáže zopakovat i na následujících dvou šampionátech. V roce 2000 je navíc tento úspěch doprovázen i 2. místem Šárky Macháčkové a v roce 2001 3. místem chlapeckého týmu. To naše družstva opět využila znalost domácího hřiště, tentokrát v Praze. V roce 2002 se sice česká výprava vrátila bez medailí, ale vynahradila si to hned v následujících letech. Chlapecký tým v roce 2003 získává stříbrné medaile a stupně vítězů neopouští ani v následujících 5 letech, kdy vždy končí na bronzovém stupínku. Dívčí tým za stejné období sice přiváží o dvě medaile míň, ale jejich úspěch je zřejmě ještě vetší, neboť v roce 2007 vybojují titul Mistryň Evropy ve švédském Södertälje a v roce 2008 titul Mistryň světa v maďarské metropoli Budapešti. Týmové úspěchy bývají předzvěstí těch individuálních. V těchto letech se tedy naši reprezentanti vrací i s medailemi z kategorie jednotlivců. Rok 2004 a 3. místo pro Karla Molnára; rok 2005 a titul Mistra Evropy pro Karla Molnára a 3. místo pro Martina Ječného; rok 2006 pak 2. místo Karel Molnár a 3. místo Karina Dobrovolná. V roce 2007 se pak poprvé v historii v individuálních kategoriích rozhoduje titulu mistra/mistryně Evropy/světa ve hře na jamky. Až poslední souboj prohrává Jana Nakládalová a stává se vicemistryní Evropy. Boj o bronzovou medaili vyhrává Simona Handlová, která stejné umístění zopakuje i v následujícím roce na již zmíněném Mistrovství světa v Budapešti.

Co se nepovedlo v roce 2007 Janě Nakládalové, daří se o šest let později Karolíně Jandové, která ovládla hru na jamky a krom toho si ještě přiváží stříbro ze soutěže na rány. Úspěch naší reprezentace v portugalském Portelu ještě zvýrazňuje 3.místo chlapeckého týmu.

Mistrovství Evropy, Mistrovství světa – kategorie dospělých

Krom dříve uvedeného úspěchu z Mistrovství Evropy v roce 1987, kdy tým mužů vybojoval stříbrné medaile a Petr Cipro se stal mistrem Evropy, je určitě nutné zmínit 2. místo Aleše Vítka z roku 1993, kdy se konalo první Mistrovství světa ve švédském Askimu, bronz českého ženského družstva z roku 1994 a stříbrný úspěch mužského družstva z Porta v roce 1998.  Na tyto medaile se pak daří navázat v roce 2013 v německém Bad Münderu, 3. místo družstvo žen, a v roce 2014 v německém Neutraublingu, 3. místo družstvo mužů a titul Mistra Evropy pro Karla Molnára ml. ve hře na rány.

Zdroj: Facebookové stránky SKDG Chomutov

 

Mistrovství Evropy – kategorie seniorů

V seniorské kategorii (nad 46 let) je pak nutné zmínit týmové úspěchy z let 1999 a 2010, kdy se šampionáty konaly v České republice a byla z toho pro ženský tým dvě třetí místa a pro mužský tým místo druhé a třetí. Mužský tým se pak na pódium vrací v roce 2014 ziskem bronzových medailí. V kategorii jednotlivců se pak na pódiové umístění dokázali probít v roce 1999 Ladislav Švihel a v roce 2011 Zdeněk Andr. Největšího úspěchu pak dosahuje Dagmar Hirschmannová v roce 2014 ziskem nejprve bronzu ve hře na rány a následně nejcennějšího kovu ve hře na jamky.